Peelingi chemiczne stosowane w medycynie estetycznej

Peelingi chemiczne stosowane w medycynie estetycznej

Gabinety medycyny estetycznej nie zawsze opierają swoją pomoc pacjentom na operacjach czy poważnych zabiegach. Często używają w tym celu także skoncentrowanych preparatów o skutecznym i sprecyzowanym działaniu, takich jak peelingi chemiczne. Zastosowanie różnego rodzaju kwasów oraz substancji aktywnych pozwala nie tylko nawilżyć czy odmłodzić cerę, ale także poradzić sobie z poważniejszymi problemami, takimi jak trądzik, blizny, przebarwienia czy zmarszczki. Jakiego rodzaju peelingi chemiczne stosowane są w medycynie estetycznej? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Peelingi chemiczne — szybki i skuteczny sposób na odnowę komórkową skóry

Gabinety i salony kosmetologiczne, także te związane z medycyną estetyczną, chętnie proponują swoim klientom różne rodzaje peelingów chemicznych. Taki zabieg to szybki i bezbolesny proces dający natychmiastowe efekty. W zależności od zastosowanego preparatu pozwala na płytsze lub głębsze złuszczenie skóry, a tym samym pobudzenie jej do regeneracji i przyspieszenie procesów odnowy komórkowej oraz produkcji nowego kolagenu. Dzięki temu każdy taki peeling chemiczny oprócz sprecyzowanego działania na konkretny problem ma także działanie keratolityczne i nawilżające. Skóra staje się jędrna, nawilżona i rozświetlona, przez co ma zdrowszy i młodszy wygląd. Taki mało inwazyjny zabieg jest zatem doskonałym sposobem przywrócenia skórze równowagi oraz pozbycia się uporczywych problemów dermatologicznych.

Efekty zabiegów przy użyciu peelingów chemicznych

Peelingi chemiczne są szczególnie polecane osobom, które zmagają się z konkretnymi problemami skórnymi i chcą walczyć z nimi bezpiecznymi, skutecznymi sposobami pod okiem profesjonalisty. Korzyść z takiego peelingu odniosą zatem między innymi osoby z trądzikiem, przebarwieniami lub bliznami potrądzikowymi czy zmarszczkami, ale także te, którym zależy na dokładnym oczyszczeniu skóry oraz poprawie jej wyglądu. Efekty zależne są od rodzaju użytego preparatu oraz siły jego działania — peelingi chemiczne mogą bowiem działać zarówno powierzchniowo, jak i średnio głęboko czy głęboko, oddziaływując nawet na warstwy skóry właściwej. W medycynie estetycznej najczęściej pożądanym efektem zabiegu jest ogólna poprawa wizualna skóry, a zatem usunięcie i spłycenie blizn, zmarszczek, wyprysków trądzikowych i innych zmian skórnych związanych z różnego rodzaju chorobami czy starzeniem skóry.

Rodzaje peelingów najczęściej stosowanych w medycynie estetycznej

Peelingi chemiczne to najczęściej mieszanka kwasów i innych substancji aktywnych. Do ich składników zaliczają się przede wszystkim kwasy AHA oraz BHA. Co to dokładnie oznacza? Przyjrzyjmy się niektórym z nich nieco bliżej.

Kwasy AHA

Najczęściej stosowane w peelingach chemicznych są tak zwane kwasy AHA, czyli inaczej alfa-hydroksykwasy, nazywane także kwasami owocowymi. Zaliczamy do nich między innymi:

  • kwas glikolowy — naturalnie występujący w trzcinie cukrowej, może być używany w peelingach chemicznych o bardzo szerokim zakresie stężeń oraz zastosowaniu; wykazuje szerokie spektrum działania, pobudza odnowę komórkową, spłyca blizny oraz rozjaśnia przebarwienia, dzięki czemu często jest stosowany w zabiegach medycyny estetycznej;
  • kwas mlekowy — powstaje pod wpływem fermentacji mlekowej, ale pojawia się także w mięśniach znany pod pojęciem tak zwanych “zakwasów” po przedłużającym się wysiłku; wykazuje działanie złuszczające, rozjaśniające i nawilżające; najczęściej stosowany w peelingach chemicznych w połączeniu z innymi kwasami, a w medycynie estetycznej zwykle stosuje się jego wysokie stężenia — do 80%;
  • kwas migdałowy — został wykryty w gorzkich migdałach, ma silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu jest wyjątkowym sprzymierzeńcem przy leczeniu !trądziku, także trądziku różowatego, może być stosowany również u osób o wrażliwej skórze, a dzięki temu, że nie zwiększa wrażliwości na promienie UV, może być stosowany niezależnie od pory roku.

Kwasy BHA

Analogicznie do poprzedniej grupy kwasy BHA to inaczej beta-hydroksykwasy. Tak naprawdę do tej grupy kwasów wchodzących w skład peelingów chemicznych używanych w medycynie estetycznej należy wyłącznie kwas salicylowy. Jest to jednak cenny składnik tego typu preparatów, gdyż rozpuszcza się w tłuszczach i jest w stanie przenikać przez warstwę sebum, docierając w ten sposób w głąb skóry. Dzięki temu idealnie nadaje się do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i ze skłonnością do wyprysków. O unikalnym profilu funkcjonalnym kwasu salicylowego decyduje także jego działanie keratolityczne i przeciwzapalne. Niestety zabiegi kosmetyczne przy jego użyciu mogą być w odczuciu nieco piekące na skórze, co potrafi wzbudzić negatywne odczucia u pacjentów. Ze względu na pozytywne efekty oddziaływania kwasu salicylowego warto się jednak zdecydować na zabiegi medycyny estetycznej przy jego udziale.

Pozostałe kwasy

Oprócz kwasów AHA i BHA w peelingach chemicznych stosuje się także inne kwasy oraz substancje, których nie można przyporządkować do żadnej z powyższych grup. Zaliczymy do nich między innymi kwas azelainowy o działaniu wyrównującym koloryt skóry i rozjaśniającym przebarwienia, kwas pirogronowy czy kwasy PHA (kwasy polikhydroksylowe), określane jako kwasy nowej generacji. Najważniejsze jest jednak to, aby peeling chemiczny został dobrany do cery pacjenta indywidualnie z uwzględnieniem jego problemów dermatologicznych, wrażliwości skóry czy oczekiwanych efektów.

Leave a reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *