Peelingi chemiczne do zabiegów – rodzaje i zastosowanie

Peelingi chemiczne do zabiegów – rodzaje i zastosowanie

Peeling chemiczny to szczególny rodzaj peelingu bez zastosowania drobinek, a jednak skutecznie złuszczający martwy naskórek. Oprócz tego peelingi chemiczne pełnią o wiele więcej korzystnych dla skóry funkcji. Kwasy zawarte w tego typu peelingach mają różnego rodzaju działanie: antybakteryjne, nawilżające, ujędrniające, regulujące, a nawet usuwające blizny, zmarszczki czy przebarwienia. Efekt zależy jednak od użytego rodzaju preparatu. Jakie są zatem peelingi chemiczne do zabiegów? Poznaj ich rodzaje i zastosowanie.

Peeling chemiczny — z czego się składa?

Głównym składnikiem peelingu chemicznego są kwasy, a najczęściej kwasy owocowe występujące w naturze. Mogą to być na przykład: kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy, kwas pirogronowy, kwas azelainowy, kwas bursztynowy czy kwas salicylowy. Często w jednym peelingu chemicznym znajduje się kilka różnych kwasów o niższych stężeniach, dobranych w taki sposób, aby przynieść najlepsze efekty dla konkretnego problemu dermatologicznego. Dodatkowo peelingi chemiczne mogą zawierać składniki takie jak kwas hialuronowy, oleje (np. rycynowy, jojoba), witaminę C czy retinol. Ze względu na silne działanie składników aktywnych peelingi chemiczne powinny być wykorzystywane przy profesjonalnych zabiegach w gabinecie kosmetologicznym lub klinice medycyny estetycznej.

Dlaczego warto skorzystać z zabiegów peelingiem chemicznym?

Zabieg polegający na aplikacji peelingu chemicznego, czyli jednego lub więcej kwasów oraz innych substancji na skórę, to szybki i bezbolesny proces dający natychmiastowe efekty. W zależności od zastosowanego preparatu pozwala na płytsze lub głębsze złuszczenie skóry, a tym samym pobudzenie jej do regeneracji i przyspieszenie procesów odnowy komórkowej oraz produkcji nowego kolagenu. Dzięki temu każdy taki peeling chemiczny oprócz sprecyzowanego działania na konkretny problem ma także działanie keratolityczne i nawilżające. Skóra staje się jędrna, nawilżona i rozświetlona, przez co ma zdrowszy i młodszy wygląd. Peelingi chemiczne są zatem dedykowane nie tylko osobom borykającym się z różnymi problemami skórnymi, ale także tym, które chcą po prostu odmłodzić czy upiększyć swoją cerę.

Rodzaje peelingów chemicznych

Peelingi chemiczne można podzielić głównie ze względu na ich skład, a co za tym idzie także zastosowanie. Każdy z użytych kwasów ma bowiem nieco odmienny wpływ na skórę, dlatego ich odpowiednie dobranie może przynieść pożądane skutki w walce na przykład z trądzikiem, przebarwieniami, bliznami czy zmarszczkami. Jakie są więc rodzaje i zastosowanie peelingów chemicznych? Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.

Peelingi seboregulujące

Trądzik, rozszerzone pory, blizny potrądzikowe, cera tłusta ze skłonnością do wyprysków, a nawet łojotokowe zapalenie skóry — wszystkie te problemy skórne mogą wystąpić nie tylko w wieku młodzieńczym czy w okresie dojrzewania. Odpowiednio dobrany peeling chemiczny może być dobrą odpowiedzią na tego typu potrzeby. Peelingi o właściwościach seboregulujących często mają w składzie między innymi kwas salicylowy, który redukuje wydzielanie łoju, rozjaśnia przebarwienia oraz odblokowuje i zwęża pory. Również kwas mlekowy, kwas cytrynowy czy kwas migdałowy często stosowane są przy problemach z trądzikiem, trądzikiem różowatym czy bliznami potrądzikowymi.

Peelingi depigmentujące

Skóra z niejednorodną pigmentacją i przebarwieniami może być efektem starzenia, stosowania środków antykoncepcyjnych czy ciąży, dlatego z tym problemem zmagać się mogą osoby w różnym wieku. Pomocne w takiej sytuacji okazują się peelingi chemiczne zawierające kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas cytrynowy czy kwas azelainowy oraz inne kwasy AHA o działaniu normalizującym proces keratynizacji, nawilżającym i rozświetlającym.

Peelingi przeciwstarzeniowe

Starzenie skóry postępuje w sposób ciągły, a cały proces widoczny najbardziej na skórze twarzy rozpoczyna się już u kobiet w wieku 25 - 30 lat. Skóra staje się bardziej wysuszona, przez co jest też mniej odporna na podrażnienia oraz mniej elastyczna. Można jednak przy pomocy peelingów chemicznych zwiększyć metabolizm komórkowy poprzez tworzenie energii komórkowej, neutralizowanie działania wolnych rodników, pobudzenie skóry do regeneracji. Wskazane są w tym celu preparaty zawierające m.in. kwas hialuronowy, bursztynowy, retinol czy kwas mlekowy.

Peelingi nawilżające

Skóra odwodniona traci jędrność i blask, przez co wygląda o wiele starzej i niezdrowo. Odpowiednie nawilżenie jest zatem kluczem do młodszego i zdrowszego wyglądu. Aby jednak dogłębnie nawilżyć nawet głębsze warstwy skóry, nie wystarczy zwykły krem z drogerii. Najlepsze efekty przyniesie zabieg przy użyciu peelingu chemicznego z kwasem pirogronowym, mlekowym lub traneksamowym oraz różnego rodzaju olejami, na przykład rycynowym czy jojoba. Głęboko nawilżają one skórę, przywracając jej intensywny, naturalny blask oraz zapewniając działanie antyoksydacyjne.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *