Jakie działanie na skórę wykazują peelingi chemiczne?

Jakie działanie na skórę wykazują peelingi chemiczne?

Dbanie o kondycję skóry to nie tylko odpowiednie nawilżanie i pielęgnacja, ale także regularne usuwanie martwych komórek naskórka. Doskonale nadają się do tego peelingi chemiczne, zwane także chemabrazją. Jest to rodzaj peelingów wykonywanych przez profesjonalistę w gabinecie kosmetologicznym lub klinice medycyny estetycznej, a zabieg taki potrafi przynieść zadziwiające rezultaty. W zależności od składu danego preparatu może on wykazywać właściwości przeciwstarzeniowe, ujędrniające, nawilżające, rewitalizujące, antyoksydacyjne czy nawet seboregulujące. Na jakiej zasadzie działają peelingi chemiczne i dzięki czemu są tak skuteczne? Zapraszamy do lektury!

Czym są peelingi chemiczne?

Procedura wykonania peelingu chemicznego obejmuje nałożenie na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Najprościej mówiąc, są to po prostu kwasy — najczęściej kwasy owocowe AHA (alfa-hydroksykwasy) lub BHA (beta-hydroksykwasy) występujące w naturze. Do kwasów często wykorzystywanych w peelingach chemicznych zaliczyć można:

  • kwas migdałowy — należy do kwasów AHA, uważany za jeden z najbezpieczniejszych kwasów w kosmetologii i dermatologii, silne działanie antybakteryjne oraz łagodne złuszczanie naskórka;
  • kwas mlekowy — należy do kwasów AHA, właściwości złuszczające oraz nawilżające, uelastycznia skórę;
  • kwas glikolowy — wykazuje szerokie spektrum działania, pobudza odnowę komórkową oraz spłyca blizny i rozjaśnia przebarwienia;
  • kwas pirogronowy — stosowany w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, przebarwień w trądziku pospolitym, blizn potrądzikowych czy trądziku zaskórnikowo-grudkowego;
  • kwas azelainowy — może być stosowany przez cały rok, wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz przeciwzaskórnikowe;
  • kwas salicylowy — skuteczny w walce z trądzikiem, reguluje wydzielanie łoju, rozjaśnia przebarwienia, odblokowuje i zwęża pory.

Najczęściej stosuje się peelingi wieloskładnikowe, będące mieszaniną kilku różnych kwasów o niższych stężeniach. Nie wszystkie kwasy mogą być stosowane o każdej porze roku, dlatego dobierając preparat do swojej cery, najlepiej skonsultować się z profesjonalistą dermatologicznym.

Peeling chemiczny — kto powinien z niego skorzystać?

Peelingi chemiczne są szczególnie polecane osobom, które zmagają się z konkretnymi problemami skórnymi i chcą walczyć z nimi bezpiecznymi, skutecznymi sposobami pod okiem profesjonalisty. Korzyść z takiego peelingu odniosą zatem między innymi osoby z trądzikiem, przebarwieniami czy bliznami potrądzikowymi, czy zmarszczkami, ale także te, którym zależy na dokładnym oczyszczeniu skóry oraz poprawie jej wyglądu. Peelingów chemicznych nie należy jednak stosować u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, ale także osób zmagających się z opryszczką, egzemą skórną, łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, oparzeniami słonecznymi lub otwartymi ranami skóry.

Na jakiej zasadzie działają peelingi chemiczne?

Kwasy lub peelingi kwasowe, jak inaczej nazywa się peelingi chemiczne, zawierają substancje, które złuszczają skórę i tym samym usuwają martwy naskórek. W zależności od użytej mieszanki substancji chemicznych peelingi mogą mieć różne rodzaje i obszar oddziaływania. Trzeba pamiętać o tym, że peelingi chemiczne powinny być wykonywane przez doświadczoną osobę w salonie lub gabinecie kosmetycznym.

Peelingi chemiczne — efekty

Efekty działania peelingów chemicznych będą oczywiście zależne od różnych czynników, między innymi typu cery czy składu mieszaniny zastosowanej w preparacie. Odpowiednio dobrane peelingi mogą jednak zdziałać naprawdę wiele na skórze z konkretnymi problemami. Mogą na przykład działać odmładzająco: redukować zmarszczki, poprawiać elastyczność skóry oraz jej gęstość. Peeling chemiczny będzie też dobrym wyborem dla osób borykających się z plamami, przebarwieniami posłonecznymi czy nierównym kolorytem cery. Osoby zmagające się z trądzikiem, czy to pospolitym, czy różowatym, skorzystają z niektórych peelingów chemicznych o działaniu zmniejszającym ilość wykwitów trądzikowych oraz nadprodukcję sebum, a także redukującym błyszczenie się skóry. Wszystkie peelingi chemiczne mają także właściwości silnie oczyszczające, nawilżające oraz odżywcze dla cery. Warto jednak stosować je wyłącznie pod opieką profesjonalisty w gabinecie lub salonie kosmetycznym.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *