Zabiegi związane z poprawą kondycji oraz wyglądu skóry nie muszą być skomplikowane, bardzo kosztowne ani wiązać się od razu z położeniem się na stole operacyjnym. Gabinety medycyny estetycznej oraz salony kosmetyczne mają możliwość wykonania bardzo skutecznych, a przy tym bardzo małoinwazyjnych zabiegów, takich jak na przykład mikronakłuwanie. Na czym polega ta metoda i jakie daje efekty? Jak wygląda profesjonalny zabieg mikronakłuwania? Odpowiedzi znajdziesz w naszym wpisie.
Czym jest i jak działa mikronakłuwanie skóry?
Mikronakłuwanie skóry to inaczej mezoterapia mikroigłowa. Jest to zabieg od dawna stosowany z powodzeniem w kosmetologii i dermatologii, gdyż pozwala w małoinwazyjny sposób pobudzić skórę do intensywnej regeneracji i odnowy. Zgodnie ze swoją nazwą zabieg mikronakłuwania polega na wykonaniu na skórze mikronakłuć, które wywołują mikrourazy. Choć może to brzmieć jako przeciwieństwo upiększania, dokładnie to jest efektem powstawania mikronakłuć na skórze. Stan zapalny pobudza skórę do autonaprawy i produkcji nowych włókien kolagenowych, a krew z naczyń krwionośnych uwalnia wówczas cenne białka — czynniki wzrostu. Pobudzają one fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny i glikozoaminoglikanów. Dzięki mikronakłuciom tworzą się także na skórze mikrokanały, które ułatwiają przenikanie składników aktywnych do głębszych warstw skóry. Jest to zatem doskonałe przygotowanie do innego rodzaju zabiegów na twarz, na przykład peelingów chemicznych, czy nawet pielęgnacji domowej profesjonalnymi kosmetykami.
Mikronakłuwanie — na czym polega zabieg?
Zabiegi mikronakłuwania wykonywane są w gabinetach kosmetycznych i salonach medycyny estetycznej przy pomocy dwóch podstawowych urządzeń. Jednym z nich jest tak zwany dermapen, czyli niewielkie, bezprzewodowe urządzenia do mikronakłuwania w formie pena, przypominającego nieco większy długopis. Z jego głowicy z dość dużą częstotliwością wysuwają się igiełki, które mają za zadanie nakłuwać skórę i powodować jej delikatne urazy mechaniczne. Dzięki temu, że tego typu urządzenie posiada regulację prędkości i głębokości nakłuwania, zabieg może być dla pacjenta o wiele bardziej komfortowy.
Mikronakłuwanie przy użyciu takiego profesjonalnego sprzętu nie wymaga znieczulenia, a obsługa jest łatwa i intuicyjna. Jeśli chodzi o skuteczność zabiegu, wybór urządzenia nie robi w tym przypadku wielkiej różnicy, ponieważ najwięcej zależy od dokładności i doświadczenia wykonującego zabieg profesjonalisty.
Wyżej wymienione urządzenie wyposażone w mikroigły tworzą w naskórku mikroskopijne kanaliki, które uruchamiają naturalne procesy naprawcze skóry. Nie ma się jednak czego obawiać — mikro otwory znikają samoczynnie po kilku-kilkunastu minutach, jednak efekt pozostaje trwały: czynniki wzrostu oraz synteza kolagenu zostały pobudzone, a skóra będzie wyglądała na widocznie młodszą i zdrowszą.
Dlaczego warto zdecydować się na mikronakłuwanie?
Zabieg mikronakłuwania jest szczególnie polecany osobom borykającym się ze zmarszczkami, fotostarzeniem skóry, rozszerzonymi porami, nieregularną pigmentacją, zwiotczeniem skóry, cellulitem, melazmą, bliznami, rozstępami czy cieniami i „workami” pod oczami. Można zatem powiedzieć, że niemal każda dorosła osoba odniesie z mikronakłuwania ogrom korzyści. Istnieje jednak jeszcze więcej powodów, dla których warto zdecydować się na ten zabieg w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym lub klinice medycyny estetycznej.
Wysokie bezpieczeństwo i brak ryzyka
Ponieważ zabieg mikronakłuwania nie odbywa się w sali operacyjnej, nie jest konieczna poważna operacja ani znieczulenie ani specjalistyczna opieka pozabiegowa. Mikronakłuwanie to zabieg małoinwazyjny, co niesie ze sobą niskie ryzyko i wysokie bezpieczeństwo. Nie wywołuje siniaków, a same nakłucia oddziaływają na głębokości maksymalnie 1-1,5 milimetra. Jeśli tylko wszystkie narzędzia wykorzystywane przy zabiegu są całkowicie sterylne, o co dbają wszystkie profesjonalne gabinety kosmetologiczne, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest naprawdę minimalne — najczęściej jest to po prostu lekkie zaczerwienienie skóry, które zanika w ciągu doby po zabiegu.
Zabieg w pełni personalizowany
Choć mikronakłuwanie może przynieść wiele korzyści dla skóry, profesjonalista wykonujący zabieg dobiera metody i narzędzia do konkretnych potrzeb pacjenta. Możliwe jest zaprogramowanie zabiegu w ten sposób, aby przyniósł efekt antyoksydacyjny, rewitalizujący, przeciwzmarszczkowy, depigmentujący, a także kilka z nich jednocześnie. Po każdej sesji uzyskuje się jednak dodatkowo efekt odmłodzenia skóry, który nie jest w żaden sposób sztuczny — wszystko odbywa się przy pomocy naturalnych, zaprogramowanych w ludzkim organizmie mechanizmów autoodnowy i regeneracji. Jest to także zabieg na każdą kieszeń, który gwarantuje doskonały stosunek ceny do oczekiwanych efektów. Na dodatek można, a nawet zaleca się, powtarzać go wielokrotnie, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty.